Sözlüğümüzde taşımacılık konusu ile ilgili tüm önemli kavramları bulabilirsiniz. Hemen bilgi alın!

A

 • ADR

  ADR = Accord européen sur le transport de marchandises Dangereuses sur Route

  Burada tehlikeli malların karayolunda taşınmasına yönelik uluslararası bir anlaşma söz konusudur.
 • AÖSp

  AÖSp = Allgemeine Österreichische Spediteursbedingungen (Genel Avusturya Nakliyeci Koşulları)  AÖSp'nin geçerliliği anlaşmaya tabidir. Diğer şeylerin yanı sıra, müşteri ile yük forwarder arasındaki hukuki ilişkiyi ve yük forwarder sorumluluğunu düzenlerler.

C

 • CMR

  CMR = Convention relative au contrat de transport internationale de Marchandises par Route

  CMR, uluslararası karayolu taşımacılığında ulaştırma sözleşmesine dair bir anlaşmadır".
  CMR belirlemeleri sözleşmeye dahil olan tüm ülkeler arasında sınır dışı karayolu taşımacılığında mutlak suretle tatbik edilebilir.
 • Code of Conduct

  "Code of Conduct" veya "Davranış kuralları", farklı durumlarda ve bağlamlarda talep edilen, şirketin genellikle gönüllü olarak uymakla yükümlü olduuğu davranış biçimlerinin genelidir.
  WALTER GROUP, çalışanlarımız ve yöneticilerimiz için kararlarına ve şirket içi davranışlarına talimat olarak hizmet eden kendi Code of Conduct'ını geliştirmiştir.  Code of Conduct (PDF)

 • Coilmulde

  Sac ve çelik rulolar Coils olarak da adlandırılır. Bu coils'i (birkaç ton ağırlığında olabilen rulolar) emniyetli bir şekilde yükleyebilmek için ya uygun ambalaj (çerçeve) ya da rulo ağızlı bir römork gereklidir.
  Bu ağız yaklaşık 5 ila 8,5 metre uzunluğunda römorktaki üzeri kapatılabilir bir indirme tertibatıdır. Ağız kapalıyken bu araçların üzerine başka ürünler de yüklenebilir.  LKW WALTER'in römork filosu

 • CONNECT

  CONNECT, siparişleri sadece tıklayarak rahatça verebileceğiniz müşteri online portalımızdır. Diğer özellikler: Güncel sipariş genel görünümü ve faydalı ek bilgilerin sunulması: Daha fazla demo bilgisini CONNECT altında bulabilirsiniz.

  CONNECT

E

 • EN 12642 XL

  EN 12642 XL bir yük güvenliği kavramıdır. Burada takviyeli araç üstyapıları için Avrupa normu geçerlidir. XL üstyapılar bu norma uygundur (takviyeli araç üstyapıları). LKW WALTER'in kombine taşımacılığa yönelik komple römork filosu EN 12642 XL standardına sahiptir.
 • EURO sınıfları (2, 3, 4, 5, 6)

  EURO 2, 3, 4, 5 veya 6, düşük gürültülü ve atık madde emisyonlu çeşitli TIR motor sınıflarını temsil eder.
  LKW WALTER, büyük ölçüde EURO sınıfı 4 üzeri çevreye dost ekipmana sahip nakliye ortakları ile çalışmaktadır.

F

 • FTL

  FTL, "Full Truck Load" (komple yük) için İngilizce kısaltmadır.

G

 • Gergi halatları

  Gergi halatları yükün sabitlenmesine ve emniyete alınmasına yarar.
  Prensip olarak kısa kollu çıkrıklı gergi halatları (yaklaşık 350 daN gergi kuvveti) ve uzun kollu çıkrıklı gergi halatları (yaklaşık 500 daN gergi kuvveti) şeklinde ayrılmaktadır.
 • GREEN transport

  "GREEN transport", taşımalarda atık madde emisyonlarının azaltılmasına yönelik tüm aktivitelerimizin altında bir araya getirildiği LKW WALTER'in bir markasıdır.  GREEN transport

 • Güç bağlantısı

  Güç bağlantısı, bir yük güvenliği türüdür.

  Bağlanmış yük emniyetinde taşınan mal halatla bağlanarak taşınan malın ağırlık kuvveti veya sürtünme kuvveti arttırılır ve böylece daha iyi bir yük emniyeti hedeflenir.

  Bu, örnegin gerdirme kemeriyle bağlayarak mümkündür.

 • GZA

  GZA = Grundlagen der Zusammenarbeit (İş birliği Esasları)
  Nakliye ortaklarımızla geleceğe yönelik iş birliğinin esaslarıdır.

I

 • Incoterms

  Incoterms (International Commercial Terms) standartlaştırılmış uluslararası ticari kurallardır. Uluslararası Ticaret Odası tarafından oluşturulur ve yayınlanmaktadır (güncel: Incoterms 2010). Bir ticari işlemin tarafları (satıcı, alıcı) Incoterms maddelerinden birini kararlaştırabilirler. Incoterms sayesinde önemli satıcı ve alıcı yükümlülükleri, özellikle ticari ortakların arasındaki teslimatın risk devri ve ücretleri düzenlenmektedir.  Incoterms

 • ISO

  ISO = "International Organization for Standardization"

  LKW WALTER 1992'den beri ISO 9001:2008 uyarınca kalite sertifikasına ve 2016'dan beri ISO 14001:2004 sertifikasına sahiptir.  ISO sertifikası (PDF)

K

 • Kısa mesafeli deniz taşımacılığı

  Kısa mesafeli deniz taşımacılığı bir kıta içerisinde deniz yoluyla mal taşımacılığını temsil eder. LKW WALTER için kombine taşımacılıkta mümkün olan ulaşım yollarından biridir.
 • Kombine taşımacılık

  Taşımacılığı mümkün olduğunca çevreye dost ve maliyetl konusunda dahada etkin bir şekilde yararlanarak gerçekleştirmek için, kombine taşımacılıkta farklı taşıma araçları olan tır, demiryolu ve gemi taşımacılığı en uygun şekilde birbiri ile kombine edilmiştir.

  • Ana güzergah için tren/gemi (çevre dostu nakliye çözümü)
  • Tır ile ön ve final taşıma in (esnek alım ve teslim)

  Kombine taşımacılık

 • Kombine yük güvenliği

  Kombine yük emniyetinde ara kilitlemeli ve bağlanmış yük emniyetinin elemanları kombine edilir. Taşınan mal örn. uç duvara yüklenir ve germe kayışlarıyla ara kilitlemeli ve bağlanmış olarak bağlanır. Bu, pratikte en çok uygulanan yük emniyeti yöntemidir.
 • Komple yükleme

  Komple yüklemede esasen sadece tek bir alıcı için belirlenmiş olan tam bir TIR yükü söz konusudur. Bunun uluslararası kavramı "FTL" - Full Truck Load'dır.

L

 • LOADS TODAY

  Avrupa'nın öncü komple yük borsası olan LOADS TODAY, LKW WALTER'in nakliye partnerleri için bir İnternet platformudur.
  LOADS TODAY'in önemli bir avantajı, LKW WALTER'in taşıma partnerlerinin LOADS TODAY'de sadece LKW WALTER'in görevlendirdiği ve ödemesini yaptığı komple yükleri bulmasıdır.  LOADS TODAY

 • LTL

  LTL, "Less than Truck Load" (kısmi yük) için İngilizce kısaltmadır.

O

 • Online rezervasyon

  CONNECT online müşteri portalımız üzerinden sipariş rezervasyonu. Ayrıca bkz. CONNECT.

P

 • PPE

  PPE = Personal Protective Equipment (Kişisel Koruyucu Donanım)

  Aşağıdaki emredici işaretler kişisel koruyucu donanımın sürekli kullanılmasını öngörmektedir: Koruyucu kask (EN 397), koruyucu gözlük (EN 166/EN 166-3), kulaklık (EN 352), vücudu örten giysi, ikaz yeleği (EN 471), iş eldiveni (EN 388) ve çelik burunlu emniyet ayakkabısı (EN 20345 S1)  Kişisel koruyucu donanım (PSA) video klibi

R

 • Ring seferi modeli

  Ring seferi modelinde taşımacılık şirketlerimiz sürekli iki ülke arasında ring halinde yoldadır (örneğin Almanya - Fransa - Almanya).
 • Römork taşımacılığı

  Römork taşımacılığı, bize göre kombine trafikte ilk ve son hareketin gerçekleştirilmesi demektir, yani LKW WALTER dorselerinin yükleme alanından kombi terminale/limana veya kombi terminalden/limandan boşaltma alanına çekilmesidir.

S

 • Şekil bağlantısı

  Şekil bağlantısı, bir yük güvenliği türüdür.

  Ara kilitlemeli yük emniyetinde taşınan mal doğrudan ve yükleme boşluğu olmadan yükleme alanına sınırına (uç duvar, yükleme kapağı, kazıklı açık yük arabası) yüklenir.
  Ara kilitlemeli yükleme XL dorse kombinasyonuyla yük emniyetinde özellikle verimli yöntem olarak geçerlidir.

 • SHEQ

  SHEQ = Safety, Security, Health, Environment, Quality

  LKW WALTER 2005 yılında güvenlik/sağlık, çevre ve kalite alanlarında birleşti. 2008'de Security Management kuruldu. O zamandan beri sözü edilen konular SHEQ kavramı altında birleşti.  SHEQ-yönetimi

 • SQAS

  SQAS = Saftey & Quality Assessment System
  SQAS değerlendirmesi, CEFIC yani "European Chemical Industry Council" (Avrupa Kimya Endüstrisi Konfederasyonu) tarafından geliştirilmiş olan bir sistemdir.
  Değerlendirme 3 yıllık dönemde yenilenmelidir ve taşımacılık ve lojistik firmalarının kalitesini, güvenliğini (personel ve eşya koruması), çevre tutumunu ve CSR tedbirlerini standart bir şekilde kalifiye hale getirmek için araç işlevi görür.
  LKW WALTER ilk olarak 1995'te SQAS değerlendirmesine tabi tutuldu.
 • Sürtünme kuvveti µ (mü)

  Yük, yükleme alanı üzerinde olduğunda yüklenen mal ile römork zemini arasında sürtünme oluşmaktadır. Bu sürtünme ise sürtünme kuvveti ile ifade edilir ve yüklemenin kayabilirliğinin ve gerdirme kemerlerin gerekli adetinin hesaplanması için kullanılır.

W

 • WAB

  WAB = Wechselaufbau (Değişen üstyapılar)

  Değişen üstyapılar esasen demiryolu/karayolu kombine taşımacılığında kullanılır.
  Kendi filomuzun değişen üstyapıları azami yük güvenliği taleplerini yerine getirmektedir (EN 12642 XL uyarınca kontrol). Halihazırda 200 adetten fazlası kullanılmaktadır.  LKW WALTER'in römork filosu

X

 • XL römork

  Standart römorkların aksine XL römork üstyapı itibariyle yük emniyetini olumlu şekilde destekleyen özelliklere sahiptir, örneğin takviyeli yan panel, 4 kapı kilidi, takviyeli branda, en az 32 yan lata, sağlam üstyapı ve takviyeli yan brandalar. Ayrıca bkz. EN 12642 XL.

  Kendi treyler filomuz sadece XL römorklardan oluşmaktadır.

Y

 • Yük borsası

  Bir yük borsasında nakliye malı sunucuları ve yükleme alanı sunucuları arasında (genellikle online) yük ve nakliye ticareti yapılır.
^ - Top

Bu web sitesi, size en iyi kullanım deneyimini sağlayabilmek için cookieler kullanmaktadır. Bu web sitesini kullanarak, cookielerin kaydedilmesini onaylıyorsunuz. Daha ayrıntılı bilgi için: Kullanım koşulları